پیگمنت و رنگ از جمله موادی هستند که از آنها برای رنگ دادن به تجهیزات و وسایل مختلف استفاده می‌شود ولی هر دو از نظر موادی که در آنها استفاده شده و نحوه عملکرد، تفاوت‌های زیادی دارند. بسته به ترکیبات شیمیایی و مواد رنگی، پیگمنت و رنگ می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. رنگ‌ها از جمله محصولاتی هستند که به راحتی در آب محلول هستند و از آنها برای رنگ پارچه و کاغذ استفاده می‌شود ولی پیگمنت‌ها به صورت پودر های درشت رنگی تهیه می‌شوند که قبل از استفاده باید با یک عامل پراکنده مخلوط شده تا بتوانند برای ایجاد رنگ، مورد استفاده قرار بگیرند. از پیگمنت‌ها معمولاً در صنایع رنگ آمیزی، جوهر، پلاستیک، لوازم آرایشی و غیره استفاده می‌شود.

پیگمنت یا رنگدانه چیست؟

‏قبل از بررسی ویژگی‌های پیگمنت و رنگ بهتر است در ابتدا با پیگمنت‌ها یا رنگدانه آشنا شوید، ممکن است تاکنون افراد زیادی نام این ماده را نشنیده باشند، پیگمنت‌ها فقط سطح اجسام را رنگ می‌کنند و در آب حل نمی‌شوند. این مواد به صورت جامد بوده و می‌توان آنها را در رنگ و اشکال مختلف پیدا کرد.

امروزه در بیشتر صنایع از پیگمنت‌ها به منظور تولید مواد اولیه پلاستیکی استفاده می‌شود، همچنین برای پوشش تمام سطوح از جمله سطوح فلزی، پلاستیکی و چوبی یا حتی وسایل نقلیه می‌توان از پیگمنت‌ها استفاده کرد.

انواع پیگمنت‌ها به صورت رنگدانه‌های طبیعی و رنگدانه‌های مصنوعی وجود دارند که رنگدانه‌های طبیعی دارای خلوص بیشتر و جنس مرغوب تری هستند.

ویژگی‌های پیگمنت و رنگ

از مهم‌ ترین ویژگی‌ های پیگمنت‌ ها عدم انحلال آنها در آب است، به صورتی که نمی‌توان آنها را مستقیما روی یک ماده اعمال کرد، این مواد باید با تینر یا رقیق کننده مخلوط شده و پس از آن استفاده شود.

از دیگر ویژگی‌های مهم پیگمنت‌ها مقاومت بالای آنها در برابر گرما، مواد شیمیایی، هوازدگی و انواع مواد اسیدی و قلیایی است به صورتی که قرار گرفتن در معرض شرایط ذکر شده باعث از بین رفتن یا کاهش کیفیت آن ها نمی شود.

در مقابل رنگ ها وجود دارند که از نظر ویژگی کیفی، ظاهری و کاربرد با پیگمنت‌ها متفاوت هستند. رنگ‌ها به صورت محلول بوده و به راحتی در بافت وسایل و تجهیزات نفوذ می‌کنند. این رنگ‌ها نیاز به مخلوط کردن با آب ندارند و به تنهایی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

در حین استفاده ساختار رنگ‌ها تغییر می‌کند، طول عمر رنگ‌ها کوتاه تر بوده و در برابر محو شدن بسیار آسیب پذیر هستند. امروزه در صنایع نساجی، تولید کاغذ و مقوا و غیره از رنگ‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد رنگ و پیگمنت

امروز رنگ ها و پیگمنت در صنایع کاربردهای گسترده‌ای دارند.

کاربرد رنگ:

کاربرد پیگمنت:

خرید انواع رنگ و پیگمنت درجه یک

امروزه در صنایع مختلف از رنگ و پیگمنت در حجم وسیع استفاده می ‌کنند. به همین دلیل افراد مختلف برای مشاغل خود تمایل به خرید و سفارش این محصولات با کیفیت بالا دارند. توجه داشته باشید که اگر رنگ و پیگمنت از کیفیت خوبی برخوردار نباشند، علاوه بر عدم کارایی، می ‌تواند خسارات جبران ناپذیری برای مشاغل و صنایع به وجود بیاورند.

شما می‌ توانید انواع رنگ و پیگمنت مورد نظر خود را با اطمینان فراوان از شرکت ماران تجارت خریداری کنید. رنگ و پیگمنت‌ های موجود در سایت ما وارداتی بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است به صورتی که می‌تواند نیاز تمام صنایع را به راحتی برآورده کند.

علاوه بر این، شما می‌ توانید قبل از خرید رنگ و پیگمنت مورد نظر، با کارشناسان فروش صحبت کرده و از تفاوت پیگمنت و رنگ و نوع استفاده آن بر اساس نیاز خود آگاه شوید و سپس با اطمینان زیاد محصول مورد نظر را تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *